Rusłan Antoniewski (lat 49)
Absolwent klubu szachowego „Biała Wieża” w Żytomierzu (ZSSR, 1991). Rusłan Antoniewski – jest założycielem (2004) i prezesem UKS Caissa Warszawa, posiada kwalifikacje instruktorskie i sędziowskie w zakresie szachów oraz ukończone studium pedagogiczne (1997), magisterium (1999) i doktorat (2008) w zakresie nauk społecznych ze specjalizacją nauki polityczne Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie nauczania. „Za swoje największe osiągnięcie uważam fakt nauczenia od 1999 roku ponad tysiąca warszawskich dzieci dobrze grać w szachy, tzn. poprowadzenie każdego z młodych pasjonatów królewskiej gry od poznawania reguł gry do bycia elitą szachową we własnej szkole, dzielnicy i mieście”. Autor publikacji naukowych oraz artykułów o szachach pracuje obecnie nad podręcznikiem gry szachowej, obejmującym kompendium wiedzy potrzebnej do pokonania dystansu od początkującego zawodnika do szachisty z II kategorią, a więc drogi do podstaw profesjonalizmu. Największą zaletą nowej pozycji w literaturze szachowej ma być połączenie perspektywy autora jako szachisty, naukowca i pedagoga z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem nauczania najstarszej i najpopularniejszej gry na świecie.
Jan Baranowicz (lat 32)
Absolwent i trener UKS Caissa Warszawa. Jan Baranowicz posiada kwalifikacje instruktorskie i sędziowskie w zakresie szachów, ukończone dzienne studia w Szkole Głównej Handlowej (2012) oraz ścieżkę interdyscyplinarną Kształtowanie Kompetencji Trenerskich. Zdobywca trzech złotych medali w indywidualnych dyscyplinach oraz brązowego medalu w kwalifikacji ogólnej w Mistrzostwach Polski Pamięci (2013). Jako reprezentant Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci ustanowił rekord kraju w Zapamiętywaniu Imion i Twarzy (2013). Posiadacz I kategorii szachowej, dorobku zwycięstw w turniejach szachowych YMCA Autumn w Warszawie (2012) i Vårturnering w Karlstadzie (2013). Oprócz pasji do szachów rozwija zainteresowanie językami: pogłębia znajomość takich języków jak niemiecki, szwedzki, hiszpański, turecki i esperanto. Wśród innych pasji są tak różnorodne hobby jak sztuki walki, układanie kostki Rubika z zamkniętymi oczami, żonglowanie pięcioma piłkami. W nauczaniu szachów kładzie nacisk na indywidualność i efektywność. „Moim celem jest rozbudzenie u uczniów pasji do szachów. Dzięki szachom mają oni możliwość ukształtowania w sobie takich cech jak koncentracja, samodyscyplina i kreatywność. Wiedza, którą im przekazuję, jest oparta na praktycznych przykładach, a jej przyswajanie wspomagają najnowsze technologie oraz doświadczenia z zakresu treningu pamięci i efektywnej nauki. To powoduje, że uczniowie szybko się uczą, mając przy tym dużo wyzwań i zabawy.”
Arcymistrz Krzysztof Jakubowski (lat 44)
Największe sukcesy w ponad 20 letniej karierze szachowej to: Wicemistrz Europy Juniorów do lat 16 (Grecja, 1999), Mistrz Polski w Szachach Błyskawicznych do lat 18 (2001), Zwycięzca Międzynarodowych Turniejów Szachowych w: Aviles (Hiszpania, 2001), Gausdal (Norwegia, 2004), Brno (Czechy, 2006), Trzykrotny Mistrz Warszawy w Szachach (2003, 2004, 2005), VI miejsce w Mistrzostwach Polski Mężczyzn w 2014 r.
Poza aktywnym graniem w turniejach prowadzi treningi z młodzieżą na zajęciach grupowych i indywidualnych. “Najwiecej radości trenerowi sprawia moment, kiedy uczeń, wykorzystując przygotowanie debiutowe, elementy strategii i motywy taktyczne, których nauczył się na zajęciach, wygrywa z silnym przeciwnikiem. Najszybszy rozwój młodego ucznia dostrzegam poprzez metodę dogłębnej analizy własnych partii oraz grę z dobrymi, wymagającymi zawodnikami.”
IM (Mistrz Międzynarodowy 1994) Piotr Murdzia, ur. 1975
- arcymistrz w rozwiązywaniu zadań szachowych (solving, 2002)
- najwyższy ranking – 2485 (2009-11)
- instruktor szachowy klasy międzynarodowej (Developmental Instructor 2016)
- mistrz krajowy w kompozycji szachowej (2022)
- działacz i publicysta szachowy
- problemista szachowy
Wielokrotny mistrz świata i Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych (ponad 50 medali w
klasyfikacji indywidualnej i drużynowej).
23-krotny mistrz Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych.
Autor książki: Rozwiązuj z Mistrzem Świata – Sekrety Solvingu.
W latach 2005–2006 pełnił funkcję II trenera kadry narodowej kobiet.
W 2006 pełnił obowiązki II trenera reprezentacji Polski na Olimpiadzie szachowej w Turynie.
Wieloletni współpracownik Młodzieżowej Akademii Szachowej PZSzach.
W Polskim Związku Szachowym pracował w latach 2009–2017 jako Szef Wyszkolenia, od 2012
dodatkowo jako dyrektora biura. Oprócz tego, w latach 2013–2016 pełnił funkcję Sekretarza
Generalnego, a w latach 2016–2017 – Dyrektora Sportowego.
Na co dzień prowadzi treningi z młodzieżą na zajęciach grupowych i indywidualnych.