Turnieje klubowe

Turniej Blitza w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (RONiK) przy Belwederskiej w dniu 21 stycznia 2018

W dniu 18 stycznia 2018 UKS Caissa zorganizował turniej szachów błyskawicznych w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury. Jak wiadomo, blitz cieszy się w całym świecie ogromną popularnością. Tymczasem w Warszawie jedyny turniej z małą ilością czasu do namysłu przeprowadza Polski Związek Szachowy, tak więc blitz jest w stolicy w wielkim deficycie. Błyskawicznie pochwyciliśmy ideę Dyrektora Ośrodka Pana Igora Żukowskiego (nota bene uczestnik wszystkich edycji turniejów w RONiK)   i zorganizowaliśmy  dziewięciorundowy blitz-turniej.  Zainteresowanie turniejem przerosło wszelkie oczekiwania. Startowali zawodnicy aż pięciu federacji szachowych: polskiej, rosyjskiej, białoruskiej, francuskiej i amerykańskiej! Szczególnie jednak imponuje udział w turnieju wielu znanych szachistów. Obecnością zaszczycili nas: najsilniejszy zawodnik Polski utytułowany Radosław Wojtaszek, małżonka Pana Radosława rosyjska Arcymistrzyni Alina Kaszlińskaja (oboje na zdjęciu), Wicemistrz Europy Juniorów do lat 16 (Grecja, 1999), Mistrz Polski w Szachach Błyskawicznych do lat 18 (2001), Trzykrotny Mistrz Warszawy w Szachach (2003, 2004, 2005) Arcymistrz Krzysztof Jakubowski (na zdjęciu drugi po prawej stronie), Mistrz Polski (1972) utytułowany IM Jan Adamski (piąty po prawej stronie), utytułowani wieloma turniejowymi zwycięstwami Mistrzowie IM Daniel Frączek (drugi po lewej), Rafał Przedmojski (trzeci po lewej),  oraz wielu innych znanych szachistów. W bardzo miłej i przyjaznej atmosferze przy kawie i herbacie oraz eksluzywnych rosyjskich pralinkach z kolekcji Dyrektora Ośrodka, uczestnicy toczyli fantastyczne emocjonujące pojedynki! Dodatkową adrenalinę dodawała nagroda główna: 500 zł. oraz nagrody za drugie: 300 zł. i III 200 zł. miejsca. Zwycięzcą został Arcymistrz Radosław Wojtaszek. Drugie miejsce wywalczył Arcymistrz Krzysztof Jakubowski. Na trzecim uplasował się Mistrz Karol Jaroch. Nagrodę specjalną za efektowną i kombinacyjną grę zdobył Andrzej Szewczak.  Jak wspomniałem turniej wyróżniał się ostrą, emocjonującą rywalizacją. Nie zabrakło niespodziewanych zwrotów akcji i  zwycięstwo liderowi polskich szachów, zawodnikowi ścisłej światowej czołówki nie przyszło łatwo. W dwóch partiach wydawało się,  że rywale „docisną” lidera w końcówkach. Jednak posiadający przewagę piona Rafał Przedmojski musiał zadowolić się remisem z doskonale opanowanym przeciwnikiem, natomiast IM Jan Adamski nie wytrzymał presji psychologicznej i poddał partię po stracie jednego z dwóch pionów przewagi! Zapraszam do obejrzenia zdjęć z turnieju.

hghghghg
Przed chwilą uśmiechnięci już toczą pierwszą w swoim życiu turniejową walkę

Alina i Radosław przed pierwszym historycznym pojedynkiem w turnieju

Walka pokoleń
IMG_0144[1]
Hrabia Delanua i Hercog Braungshwejski w oczekiwaniu na Paula Morphy w loży na operze „Cyrulik Sywilski” vel Jan Baranowicz i Paweł Gierech w oczekiwaniu na przeciwników na wygodnej kanapie ambasadorskiej
Nowocześnie i przytulnie na turnieju blitza w RONIK przy Belwederskiej 25
Nowocześnie i przytulnie na turnieju blitza w RONIK przy Belwederskiej 25

I OTWARTE MISTRZOSTWA UKS CAISSA WARSZAWA

W dniach 7 i 14 marca odbyły się I Otwarte Mistrzostwa UKS Caissa. Turniej wzbudził wielkie zainteresowanie. Ilość zgłaszających się zawodników z całej Warszawy przerosła wszelkie oczekiwania.  Lista zgłoszeń została zamknięta już 5 dni przed rozpoczęciem. Ostatecznie w turnieju wzięło udział 47 zawodników – tyle mogła pomieścić siedziba klubu w Centrum Kultury ”Łowicka”.

Ideą przewodnią turnieju było stworzenie możliwości uprawiania najbardziej pożytecznej dla rozwoju młodego pokolenia wersji szachów klasycznych. Zapis i późniejsze analizy partii oraz zaaranżowanie możliwości gry naszym klubowiczom z zawodnikami z innych klubów i z mocnymi dorosłymi  rywalami – to kolejne cele organizatora – UKS Caissa Warszawa. Uczestnicy turnieju zostali podzieleni na dwie grupy. W grupie A grali zawodnicy od IV kategorii wzwyż, w grupie B – zawodnicy z kategorią V i bez kategorii. Po zaciętej siedmiorundowej rywalizacji, I miejsce w grupie A zajął Pan Arkadiusz Słomski –zawodnik z I kategorią-6 punktów. Miejsce II zajął Pan Grzegorz Andziak (5,5 punkta). Miejsce III – Michał Redzisz (5,5 punkta). W grupie B I miejsce zdobył Sebastian Trawiński, II – Stanisław Karpiejczyk, III – Wojciech Bąk.  Wielu zawodnikom udało się podwyższyć kategorie. Zawodnik UKS Caissa Robert Pałyga zdobył III kategorię, Sebastian Trawiński, Staś Karpiejczyk, Wojtek Bąk, Maks Deryło (wszyscy UKS Caissa) oraz Pan Marek Redzisz zdobyli IV kategorie. Kategorie V zdobyli Karol Piotrak, Ignacy Myjak i Franek Kryś. Dodatkowym bodźcem podkręcającym rywalizację oprócz tradycyjnych pucharów za podium była nagroda specjalna- tablet Goclever z systemem Android 4.2.2 etui i klawiatura. Jak przyznał jeden z dorosłych uczestników turnieju …„mogłem wygrać tę partię normalnie, ale chciałem przeprowadzić efektowną kombinację i w rezultacie zremisowałem”. 

Po przeanalizowaniu ośmiu efektownych partii za najładniejszą została uznana partia Jan Kołaczyk – Piotr Kozaczyński. Za dwie kombinacje z efektownie poświęconą wieżą Jan Kołaczyk otrzymał tablet. Pozostali uczestnicy turnieju wybrali dla siebie nagrody rzeczowe i upominki.

Mistrzostwa Mokotowa w szachach klasycznych juniorów 2012

W dniach 27-28 października 2012 odbyła się druga edycja Mistrzostw Mokotowa w szachach klasycznych juniorów. Tym razem udział wzięło 78 zawodników. W tym 41 juniorów w silniejszej grupie A, skupiającej zawodników z minimum IV kategorią oraz 37 w słabszej grupie B, skupiającej zawodników z kategorią V i bez kategorii. Na uwagę zasługuje udział większej liczby  wysoko rozstawionych zawodników czyli reprezentujące wyższe kategorie w stosunku do poprzedniej edycji Mistrzostw. W tej edycji pierwsza dziesiątka uczestników  grupy A reprezentowała  co najmniej II  kategorię. Znacznie się poszerzyła też geografia klubów, które reprezentowali zawodnicy. Tym razem było wielu przedstawicieli nie tylko Warszawy-Hetmana, Polonii, UKS Czternastki, ale i całego Mazowsza-Skoczka z Siedlec, UKS Szachylic z Chylic, LTS Lotosa z Jabłonnej. Przyjechała nawet jedna zawodniczka z Podkarpacia! Zwycięzcami w grupie A zostali Sikorski Tomasz, Kowalec Maciej i Laszczak Przemysław. W grupie B – Ben Sawicki-Hughes, Senkowski Filip, Tutaj Rafał.

Zgodnie z tradycją, zapoczątkowaną w pierwszej edycji turnieju, wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody zgodnie z zajętym miejscem. Dla pierwszych trzech zawodników obu grup – efektowne puchary, dla pozostałych nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród tej edycji również została Trakcja-Tiltra S.A.

 

Warszawska Olimpiada Młodzieży w Szachach Szybkich 2012

W dniu 25 marca 2012 odbyła się kolejna edycja corocznej Warszawskiej Olimpiady Młodzieży (WOM) w szachach szybkich. Organizatorem turnieju był po raz pierwszy Uczniowski Klub Sportowy „Caissa”. Patronowała turniejowi tradycyjnie Warszawsko-Mazowiecka Federacja Sportu oraz Mazowiecki Związek Szachowy. Novum dla cyklicznej imprezy było pozyskanie sponsora i fundatora nagród – firmy Trakcja-Tiltra S.A. Trakcja-Tiltra jest od kilku lat stałym spartnerem „Caissy”. Dzięki gigantowi z branży budowlano-kolejowej klub w ciągu kilku ostatnich lat zorganizował trzy wielkie imprezy w szachach klasycznych: dwa turnieje „O Puchar Prezesa Trakcji-Tiltry SA” oraz „Mistrzostwa Mokotowa Juniorów 2011”. Wszystkie turnieje cieszyły się sporym zainteresowaniem zawodników z różnych klubów, natomiast skala zawodów obejmowała ok. 60-80 uczestników – tyle mogła pomieścić nowoczesna klimatyzowana sala gościnnie udostępniana przez Centrum Kultury „Łowicka”.

Tym razem skala przedsięwzięcia była nieporównywalnie większa. W obecnej edycji WOMu wystartowało 302 zawodników! Jest to absolutny rekord przewyższający o ok. 100 osób liczbę uczestników olimpiady w szachach szybkich w ubiegłym roku. Wszystkich uczestników pomieściła hala sportowa Szkoły Podstawowej 340 na Natolinie. Na przyszłość jednak warto zaznaczyć, że taka impreza wymaga wynajęcia największych warszawskich obiektów sportowych – na miarę warszawskiego Torwaru, Centrum Olimpijskiego lub, jak pierwotnie planował organizator, Ośrodka Sportu przy ulicy Polnej. Największe obiekty zapewniają  komfortowe warunki nie tylko dzieciom, lecz także przyjemne spędzanie czasu rodzicom kibicujących swoim pociechom. W tym roku napięty terminarz turniejowy zaplanowany na wiosnę 2012 przez MZSzach i kilkakrotne próby wpasowania WOMu w kalendarz imprez mazowieckich, spowodowały sytuację, w której w dniu zatwierdzonego w końcu terminu – 25 marca wszystkie duże wyżej wymienione obiekty sportowe okazały się już zarezerwowane.

Kolejnym wielkim wezwaniem dla organizatora i ekipy sędziowskiej dowodzonej przez doświadczonego arbitra p. Wiesława Żochowskiego było zarządzanie ogromną grupą młodych szachistów, zwłaszcza jej najliczniejszym (140 uczestników) i najmniej zawodowym rocznikiem dzieci do lat 10. Wystarczy tu wspomnieć, że dla wielu najmłodszych adeptów królewskiej gry był to pierwszy turniej o takiej skali. Wszystko zakończyło się jednak pomyślnie. Dzieciom wręczono tradycyjne medale i dyplomy za zdobycie czołowych miejsc w poszczególnych grupach wiekowych oraz pierwszy raz w historii WOM w szachach szybkich nagrody rzeczowe: deskorolki, firmowe piłki „Puma”, zestawy do gry w badminton, rakietki tenisowe, rzutki oraz wartościowe bestselery literatury szachowej – „Tajemnice taktyki szachowej” Martina Veteshnika, „Agresywne szachy” Jacoba Aagarda lub literatury popularno-naukowej – „Kod talentu” Daniela Coyle’a. W każdym roczniku zawodnicy zajmujący miejsca w pierwszej dziesiątce (C-14, C-18, D-10, D-12, D-14, D-18), piętnastki (w licznym roczniku C-12) lub dwudziestki (w najliczniejszym C-10) mogli wybrać jedną z dziewięćdziesięciu pięciu sponsorowanych przez Trakcję-Tiltrę nagród rzeczowych.

Podsumowanie wyników rywalizacji między klubami zaowocowało następującym podziałem miejsc:

Wyniki rywalizacji klubowej WOM 2012 – szachy szybkie

Klub Punkty
  1. MKS Polonia Warszawa
166 pkt.
  1. UKS Caissa Warszawa
96
  1. UKS Czternastka Warszawa
75
  1. KU AZS UW w Warszawie
40
  1. UKSz Hetman Warszawa
33
  1. UKS Taktyk Białołęka
12
  1. KS Wesoła Warszawa
3
  1. MKS-MDK Warszawa
2
  1. UKS SP 321 Warszawa – Bemowo
1
  1. MAZSzach w Warszawie
1

Szczegółowe wyniki turnieju znajdują się na stronie www.chessarbiter.com. Organizator UKS „Caissa” gratuluje wszystkim uczestnikom i zaprasza jesienią na kolejne otwarte Mistrzostwa Mokotowa w szachach klasycznych.

Turniej szachów klasycznych „O Puchar Prezesa Trakcji-Tiltry S.A.” 2

W dniach 12-13 listopada 2011 w Domu Kultury „Łowicka” odbyła się II edycja zorganizowanego  przez klub „Caissa” turnieju szachów klasycznych „O Puchar Prezesa Trakcji-Tiltry S.A.”  Dom Kultury gościnnie zaprosił uczestników do galerii sztuki współczesnej. W atmosferze nowoczesnej percepcji na otaczający malarzy świat w turnieju najstarszej praktykowanej do dnia dzisiejszego gry wzięło udział 64 uczestników. Większość zawodników stanowili reprezentanci „Caissy”.  Zwycięzcami w silniejszej grupie „A” zostali Iwan Sokur, Kowalec Maciej i Rzeszowski Dominik, w grupie „B” Antoni Janke, Agata Syfert i Stanisław Chrapusta. Tradycyjne puchary dla zwycięzców i nagrody dla uczestników wręczał sponsor turnieju Prezes firmy „Trakcja-Tiltra S.A.” Pan Maciej Radziwiłł.

Mistrzostwa Mokotowa w szachach klasycznych juniorów 2011

W dniach 28-29 maja 2011 w Centrum Kultury „Łowicka” odbyły się pierwsze Mistrzostwa Mokotowa Juniorów w szachach klasycznych. Mistrzostwa zorganizował Uczniowski Klub Sportowy Caissa przy współudziale Centrum Kultury „Łowicka”. Fundatorem nagród i sponsorem imprezy była firma „Trakcja Polska S.A.” Patronat nad turniejem objęły Mazowiecki Związek Szachowy i Urząd Dzielnicy Mokotów. W turnieju wzięło udział siedemdziesięciu sześciu juniorów. Podobna liczba pozwala określić turniej jako jedną z większych imprez szachowych dla dzieci w Warszawie.

Przeprowadzenie mistrzostw Mokotowa juniorów w szachach klasycznych okazało się być znakomitą ideą. Mokotów mógł jako pierwsza i, niestety, na razie jedyna dzielnica Warszawy pochwalić się mistrzostwamijuniorów (6-16 lat) w coraz rzadziej praktykowanych szachach klasycznych. W przeciwieństwie do dominującej na warszawskich turniejach w ostatnim dwudziestoleciu wersji szachów szybkich (tempo gry wynosi najczęściej 15 minut na zawodnika na partię), która ma charakter bardziej widowiskowo-rozrywkowy, szachy klasyczne pozwalają lepiej zapamiętać przebieg gry, zapisać partię, zgromadzić materiał do późniejszych analiz, wyciągnąć wnioski i dokonać postępów. Czasochłonne szachy klasyczne (tempo gry wynosiło w turnieju 60 minut na zawodnika na rozegranie partii) wymagają od organizatorów poniesienia znacznie większego wysiłku i kosztów, jednakże są nieporównywalnie bardziej rozwijające i wartościowe dla młodego pokolenia.

Wyciąganie wniosków, doskonalenie gry i umysłu uczestników stanowiło główny cel organizatora UKS „Caissa” i sponsora „Trakcji Polskiej SA”. Ranga zawodówzagwarantowała udział wielu silnych juniorów. Ze słów np. zwycięzcy turnieju, wicemistrza Warszawy Marka Chomczyka wynika, że nie mógł ominąć mistrzostw dzielnicy w której mieszka.

Dodatkowym wabikiem był dla juniorów z „Caissy” – klubu-organizatora bezpłatny udział, a dla zawodników z pozostałych klubów niskie, jak na turniej szachów klasycznych, wpisowe. Miłą niespodzianką dla uczestników zawodów w upalny weekend okazały się być darmowe soki i klimatyzowana sala. Każdy zawodnik miał ponadto gwarantowaną regulaminem turnieju nagrodę za uczestnictwo. Tak więc, każde dziecko wychodziło z imprezy radośnie ściskając wybrany osobiście upominek (na zdjęciach).Nagrody wręczano zgodnie z zajmowanymi miejscami. Wśród chłopców największym uznaniem cieszyły się deskorolki i firmowe piłki. Dziewczęta zachwycały się uroczymi misiami, spokojnie oczekującymi na nowych właścicieli na specjalnej „misiowej ławeczce” (na zdjęciu).Zwycięzcami natomiast zostali w silniejszej grupie A – Marek Chomczyk (pierwsze miejsce), Maciej Kowalec (drugie miejsce) i Mikołaj Dąbrowski (trzecie miejsce). W grupie B pierwsze miejsce zdobył Michał Kajak, drugie – Kajetan Podgórski, trzecie – Kamil Mystkowski.

DSC00667

Oprócz otrzymania pucharów za zwycięstwo i upominków za uczestnictwo, mistrzostwa dzielnicy w szachach klasycznych umożliwiły dzieciom zdobycie nowych kategorii  i podniesienie rankingów. Ogromne zainteresowanie turniejem ze strony młodych talentówi wyrazy uznania ze strony rodziców predysponują organizatora i sponsora do kontynuacji wspaniałej idei popularyzacji szachów na Mokotowie i przeprowadzenie następnych mistrzostw w kolejnych latach.

 Turniej o Puchar Prezesa Trakcji Polskiej S.A. 1

W dniach 27-28 listopada 2010 w Centrum Kultury „Łowicka” odbył się turniej „O Puchar Prezesa Trakcji Polskiej S.A.”. Pomysłodawcą turnieju został dyrektor Trakcji Polskiej Pan Tadeusz Kozaczyński. Pomysł na duży weekendowy turniej szachów klasycznych, podnoszący formę i utrwalający umiejętności zawodników Caissy spotkał się z entuzjazmem ze strony zarządu klubu. Dodatkowym atutem turnieju miała być późniejsza analiza zgromadzonych w trakcie zawodów zapisów partii. Jednym z głównych celów – reaktywacja coraz mniej praktykowanych szachów klasycznych w Warszawie. Należy przyznać, że w XXI wieku większa część turniejów rozgrywana jest zgodnie z zasadami szachów szybkich, a więc najczęściej 15 minut na partię, bez zapisu. Natomiast najbardziej pożyteczne dla rozwoju młodych szachistów są partie długie, umożliwiające późniejsze analizy i wyciąganie wniosków.

W turnieju wzięło udział 58 juniorów. Zdecydowaną większość stanowili zawodnicy „Caissy”. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: silniejszą – grupę A, skupiającą szachistów od IV kategorii wzwyż i słabszą, grupę B, skupiającą zawodników z kategorią V i bez kategorii. Miejsca I-III w grupie A zajęli: Krzysztof Gromnicki, Jacek Wiśniewski i Maciej Radziwiłł. Miejsca I-III w grupie B zajęli: Franciszek Janke, Jean Magre i Szymon Grzegorzewski. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe prezenty ufundowane przez sponsora turnieju „Trakcję Polską S.A.”

abcdegjhjeoiwchjwiowdchowhqic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *